پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS

۱- THD
مصرف کننده هایی که منابع تغذیه سوئیچینگ  در آنها استفاده شده، به سبب ایجاد هارمونیک در شبکه باعث گرم شدن سیم نول و به تبعه آن باعث پدیدار شدن گرما در سیستم برق می شوند. بنابراین در جاهایی که تعداد منابع تغذیه سوئیچینگ بیشتری دارند بهتراست از یو پی اس (ups) مناسبی استفاده شود که THD جریان ورودی پایین مثلا ۱۰% داشته باشد و در جایی که ژنراتور نیز وجود دارد استفاده از یوپی اس(UPS) با THD پایین  امری بسیار ضروری می باشد.

۲-زمان سوئیچ :
بازه زمانی بین سوئیچ از برق شهربه باطری و بالعکس را زمان سوئیچ گویند و هرچقدر زمان سوئیچ بیشتر باشد احتمال ریست شدن کامپیوتر در حین سوئیج بیشتر می گردد . (یو پی اس آنلاین زمان سوئیچ صفر دارد)

۳-زمان پشتیبانی :
مدت زمان لازم برای پشتیبانی از باتری در زمان قطع برق شهر را زمان پشتیبانی  گویند، این زمان وابسته به آمپر ساعت باتری بوده و با کم یا زیاد شدن آمپر ساعت باطری، کم و زیاد می گردد فقط یوپی اس(ups) باید توان شارژ باتری را درکمترین زمان ممکن که حدودا بین۴ تا ۸ ساعت است را داشته باشد بعضی یو پی اس ها  دارای جریان شارژ محدود هستند.

۴-نویز شنیداری :
هنگامیکه که دستگاه یو پی اس روشن است،صدای ناشی از ترانس یا فن دستگاه ،میزان نویزی را ایجاد می کند که به آن نویز شنیداری گویند و استفاده از یو پی اس با کمترین نویز در ادارجات و بیمارستانها و مکانهایی که نیازمند کمترین صدا می باشند امری ضروری می باشد.

۵-سایز و وزن :
سایز وحجم  دستگاه یوپی اس بر اساس مکان استفاده و بار متفاوت می باشد.

۶-استحکام و قابلیت اطمینان :
یکی از اساسی ترین معیارهای انتخاب یو پی اس، قابلیت اطمینان زیاد و استواری در مقابل شرایط آب و هوایی و شرایط سخت و بحرانی (اضافه بارهای لحظه ای) می باشد.

۷-تکنولوژی ساخت و شکل موج خروجی :
در صورتیکه منابع تغذیه دستگاه های به کار گرفته شده بسیار حساس بوده و نباید نویز یا اعوجایی وارد آن شود و شکل موج خروجی به صورت سینوسی کامل و بدون قطعی و مستقل از ولتاژ ورودی  باشد،توصیه می شود از یو پی اس آنلاین ( Online) بکارگیری شود و در صورتیکه وارد شدن نویز یا تغییر شکل موج خروجی سیستم اهمیت کمتری دارد،یو پی اس های  Line_Interactive  پیشنهاد می گردد.

اگرچه در انتخاب تکنولوژی باید به نوسانات برق شهری(وجود افت ولتازهای شدید ،قطعی های مداوم و غیره) در منطقه ای که دستگاه مورد استفاده می شود نیز توجه شود.

توان نامی :
به دو صورت می توان توان نامی را برای یو پی اس (UPS) محاسبه نمود:

روش اول :
برحسب وات، توان مصرفی دستگاهها را به تفکیک حساب نموده و مجموع آنها را بر ضریب  توان خروجی یوپی اس تقسیم کرده، توان دستگاه یو پی اس بر حسب ولت-آمپررا بدست می آوریم.

روش دوم :
جریان مصرفی در کلیه دستگاهها را اندازه می گیریم و در ۲۲۰ که همان ولتاژ هست ضرب می کنیم و توان یوپی اس بر حسب ولت آمپر را بدست می آوریم.

بهتر است که بار متصل شده به یوپی اس مقدارش از ۷۰% توان خروجی یو پی اس بیشتر نشود چون در بارهای لحظه ای و کلیدزنی ،جریان لحظه ای زیادی را یو پی اس متحمل می شود.

رنج تغییرات ولتاژ و فرکانس ورودی:
بازه تغییرات ولتاژ ورودی و فرکانس به این معنی می باشد که میزان ولتاژ ورودی و فرکانس( مثلآ ۱۸۰~۲۸۰ vae ولتاژ و فرکانس از ۴۸~۶۵ ) اگر در برق ورودی (برق شهر) نوسان یابد یو پی اس بدون اینکه از باتری تغذیه کند با استفاده از فیلتراسیون داخلی کار خود را به خوبی انجام دهد و ولتاژ خروجی قابل قبولی را ارائه دهد.درصورتی که ولتاژ ورودی یو پی اس از این بازه ،بیشتر یا کمتر باشد،یو پی اس به حالت Backup رفته و برق ورودی را قطع می کند و از باتری استفاده می کند تا دوباره به حالت نرمال برگردد.میزان ولتاژخروجی و فرکانس خروجی ورگولاسیون (بازه فرکانس خروجی و ولتاژ یو پی اس) آن لازم هست با بازه ولتاژ ورودی دستگاه مصرفی متصل به یو پی اس هماهنگی داشته باشد،در یوپی اس های online رگولاسیون ولتاژ > ۲%+ و فرکانس >۰٫۵%+ و در یو پی اس های off_line و line_Interactive رگولاسیون ولتاژ ۱۰%+ تا ۳%+ وفرکانس بین ۵/۲% تا ۵/۰%می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *